PROJEKTOWANIE ŁAZIENEK

Projektowaniem łazienek zajmuję się od …8 lat. Obserwując zarówno Inwestorów, jak i znajomych którzy zaczynają przygodę z projektowaniem – stwierdziłam że to właśnie będzie mój pierwszy wpis.
Dlaczego myśl ta powstała na podstawie tych obserwacji? Ponieważ – rzeczy, z którymi borykają się – tak znajomi – jak i Klienci – dla mnie są już oczywiste i stwierdziłam, że fajnie będzie uporządkować te informacje. Być może będzie to pomocne dla Innych :)

Od czego zacząć..? ;)

Dla mnie to proste – wymiaruję łazienkę, wybieram kolekcję płytek i wszelkie możliwe wyposażenie. Proste – bo mniej więcej – znam dostępne na rynku produkty oraz ich ceny. Z kolei, stawiając się w sytuacji Osoby, która nie ma pojęcia co, jak, gdzie, na kiedy i za ile – faktycznie widzę że może być z tym problem. To tak jakbym poszła do salonu samochodowego…

Łazienkę robi się na LATA. Zwykle ma się przy tym określony budżet. Jak więc zrobić aby było rozsądnie cenowo, funkcjonalnie i ładnie? Ładnie i zarazem ponadczasowo – aby wnętrze nie opatrzyło się po kilku miesiącach, bo przecież zbyt szybko się tego nie zmieni (no – chyba że ktoś ma taką możliwość i chęci) :)

ISTNIEJĄ RÓŻNE SYTUACJE:
- łazienka jest w stanie surowym i nie ma jeszcze określonych podejść instalacji (układ narzucony jest przez plan budowlany, ale możemy jeszcze zastanowić się nad układem wg naszych preferencji)
- łazienka ma już określone podejścia instalacji, ale możemy nanieść delikatne zmiany
- łazienka będzie tylko odświeżana, wyposażenie i płytki idą do zmian – ale wszystko musi pozostać na swoim miejscu.

Oczywiście rynek jest zróżnicowany. Wnętrza są mega nowoczesne – i tradycyjne. Łazienki jako własnie łazienki :) i jako salony kąpielowe. Przy tym wpisie chciałam skupić się na standardowej łazience w przytulnym domu jednorodzinnym.

Opiszę tutaj opcję I.

STAN SUROWY, MOŻEMY ZDECYDOWAĆ GDZIE CO MA BYĆ

I tutaj kilka pytań – od ogółu do szczegółu:

- co ma się znajdować we wnętrzu?
- przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę FUNKCJONALNOŚĆ i łatwość w utrzymaniu czystości

- inne pytania: kabina z brodzikiem, czy z odpływem liniowym?
- umywalka z blatem czy szafką? (czy potrzebne jest miejsce na przechowywanie dużej ilości rzeczy czy mamy na to inne pomieszczenie, a w łazience chowamy tylko niezbędne drobiazgi)
- wanna zabudowana czy wolnostojąca? z baterią ścienną czy też wielootworową „wychodzącą” z półki?
- wc stojące czy podwieszane?
- baterie naścienne czy podtynkowe?
- natrysk z deszczownicą czy bez; z termostatem czy bez?

- jaka kolorystyka? styl?
- płytki na całości czy też nie (n. płytki tylko w miejscach koniecznych, a reszta – np. farba, tynk itp.)
- płytki matowe czy błyszczące?
- płytki duże czy mniejsze? (to także wiąże się z ceną)

Taki wpis najlepiej podeprzeć rzeczywistymi przykładami, aby wszystko „łopatologicznie” opisać :)

ZACZYNAMY!

Inwestorka przyniosła wymiary. Jest to projekt bez wizyt na budowie itp. Łazienka 2,5 na 3 m. Na moje pytanie co ma znajdować się we wnętrzu, odpowiedziała że wanna, kabina prysznicowa, wc oraz umywalka i grzejnik, jednakże nie ma jeszcze żadnych przyłączy i nie wie gdzie co dać – prosi więc o pomoc w rozmieszczeniu.
Oto wymiary wnętrza:
łazienka
(kliknij zdjęcie aby powiększyć)

KWESTIE TECHNICZNE:

Od razu nasuwa się wiele rzeczy:
- aby #kabina prysznicowa była wygodna, przydałoby się – by miała wymiary 900 x 900 czy 800 x 1000 lub więcej – a w tej łazience mamy na to tylko jedno miejsce (po prawej od drzwi – 950 mm), spokojnie zmieściła się tutaj kabina 800 x 1200;

- z #brodzikiem czy bez? Jeśli tylko jest możliwość, lepiej zastosować odpływ liniowy. Jest to wygodniejsze, nowoczesne rozwiązanie. Ewentualnie można zastosować płytki brodzik. Trzeba pamiętać, że do montażu odpływu liniowego czy najpłytszego brodzika – należy wkuć się lekko w posadzkę aby umieścić syfon.
Istnieją teraz także płyty brodzikowe (tzw. brodziki podpłytkowe) czyli gotowe systemy z przygotowanym już odpowiednim spadkiem i matą izolacyjną. Czyli krótko mówiąc z płytek wystaje tylko maleńki element do którego spływa woda :)

shower dr
(źródło: Printerest)

- #wc może znajdować się 1 metr od pionu kanalizacyjnego – więc pytanie – gdzie jest pion? :) Na tym etapie Inwestorka nie miała jeszcze określonego nawet pionu, więc także można było ustawić wc w wybrany sposób. Aby nie było tak łatwo – należy zadać sobie pytanie – czy nad tym pomieszczeniem, będzie także łazienka – bo przecież pion „poleci” w tym samym miejscu. Drogą dedukcji i przyszłego wyposażenia łazienki górnej – wyszło na to, że odpowiednim miejscem na wc – będzie (patrząc na zdjęcie) prawy górny róg;

- w łazience jest okno – aby więc zachować do niego dostęp (chociażby żeby je umyć) – wannę umieściłabym w lewym górnym rogu. Po lewej stronie drzwi mamy 750 mm – zmieściła by się tam także #wanna, ale prostokątna, głęboka na 70 cm, więc po co tworzyć tunel między wanną a kabiną skoro pod oknem jest miejsce. Pod oknem mamy więcej przestrzeni. A stosując wannę narożną, zyskujemy lepszą komunikację poprzez brak kantów, co byłoby nieuniknione przy wannie prostokątnej. Dodatkowym plusem tego umiejscowienia może być to że para szybciej wydobędzie się przez uchylone okno :)

- #umywalka – na nią zostało miejsce po lewej stronie drzwi. Idealnie – bo blisko wejścia (ktoś korzystając z toalety, przemyje dłonie i może szybko wyjść z pomieszczenia). Ponadto, od drzwi do ściany jest 750 mm, a umywalki z reguły mają 500 – 400 mm więc nikt wchodząc do łazienki, nie „wpadnie” na kant umywalki

- #grzejnik „drabinkowy” umieściłabym między wc a kabiną prysznicową – fajnie będzie wyjść spod prysznica (z którego zwykle częściej się korzysta) i osuszyć się ciepłym ręczniczkiem :)

- #baterie – dzielimy na ścienne i podtynkowe. Najbardziej popularne są jeszcze ścienne. Do instalacji podtynkowych należy wkuwać się w ścianę, bądź dobudowywać element ścianki – aby cały mechanizm podtynkowy tam właśnie ukryć.

Oto, jak wygląda zarys po powyższym wyposażeniu wnętrza:
łazienka a
(kliknij zdjęcie aby powiększyć)

Oczywiście rozważyć można inne układy (chociażby z kabiną przyścienną czy wanną prostokątną) – ale to umieszczę na końcu, gdyż ten wydał się Inwestorce najbardziej korzystny:) Zyskaliśmy tutaj przejrzystą komunikację we wnętrzu, łatwy dostęp do danych elementów, a dzięki temu także łatwość utrzymania ich w czystości – co przecież także jest bardzo istotne.
Jako kobieta – podczas projektowania – patrzę w dużej mierze także na to.


A TERAZ CZAS NA PŁYTKI …

Założeniem tego wnętrza jest kolorystyka a’la beton i drewno z elementami bieli. Płytki mają znajdować się na całej przestrzeni.

Inwestorka szukała inspiracji już wcześniej – nalazła kilka zdjęć w sieci, oglądała propozycje w salonach łazienek. Bardzo spodobały się jej pewne płytki imitujące drewno. Do nich dobrać miałam resztę czyli coś jak beton i coś białego.

I tutaj pojawia się ważne pytanie:
- jakie to płytki – rektyfikowane czy nie?
- jaki jest ich format?
- jaka grubość?
- jaka powierzchnia – mat, poler czy półpoler?

Te cztery punkty są bardzo istotne, ponieważ musimy wiedzieć co do czego dobrać.

- jeśli różne płytki trzeba będzie położyć na jednej ścianie/ powierzchni – muszą być tak samo rektyfikowane, lub nie
- nie Wszyscy zwracają na to uwagę, ale lepiej jeśli mają taki sam format
(ewentualnie jeśli łączymy płytki drewnopodobne – „deski” z kwadratowymi bądź prostokątnymi, można to jakoś fajnie ułożyć, gdyż „deska” to deska, jak drewno, wąska, może więc odbiegać od kwadratów bądź prostokątów)
- grubość łączonych płytek musi być taka sama (chyba że Wykonawca będzie męczył się z nadkładaniem większej ilości kleju pod płytki cieńsze),
- jeśli płytki mają inne powierzchnie, nie jest to problemem, ale trzeba to odpowiednio połączyć – to już kwestie wizualne.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>